Planując wnętrze, warto pamiętać, że ma być równie komfortowe dla wszystkich domowników – także tych niepełnosprawnych. Na szczęście przybywa rozwiązań, które czynią mieszkania bardziej przyjaznymi. Poznajcie kilka przykładów.

Otwieranie i zamykanie drzwi, sięganie po ubranie, czy naczynia niezbędne do przygotowania posiłku. Proste? Być może – dla w pełni sprawnej osoby. Spróbujcie jednak postawić się np. w sytuacji osoby poruszającej się na wózku. Wtedy pozornie proste czynności będą stanowić nie lada wyzwanie. Zauważają to projektanci i producenci okuć meblowych, którzy przypominają, że nie brakuje rozwiązań ułatwiających codzienne życie osobom niepełnosprawnym.

Lekko, łatwo i przyjemnie

Jednym z podstawowych problemów jest wysiłek, który trzeba włożyć w obsługę wyposażenia mieszkania. By poradzić sobie z tą przeszkodą, warto wykorzystać okucia, które wymagają zaangażowania minimum siły ze strony użytkownika. To m.in. systemy elektryczne do drzwi przesuwnych. Co zapewnia to rozwiązanie?

  • Wspomaga otwieranie i zamykanie przejść między pomieszczeniami
  • Ułatwia otwieranie frontów meblowych
  • Zapewnia bezszelestny ruch i otwiera skrzydła drwi po lekkim pchnięciu

By odczuć zwiększony komfort korzystania z mebli wystarczy już wybór wysokiej jakości systemów szuflad. Dzięki takim ułatwieniom, jak pełny wysuw lub cichy domyk i rozwiązaniom, jak zawiasy i klapy wspomagające otwieranie, zyskujemy wygodę, z której trudno nam będzie zrezygnować.

Sterowane elektrycznie windy dla niepełnosprawnych

Innym ciekawym rozwiązaniem są sterowane elektrycznie windy, powstałe z myślą o zabudowie meblowej. Specjalny silnik sprawia, że mebel jest automatycznie opuszczany do korzystającej z niego osoby – potrzebne akcesoria, naczynia i produkty są dosłownie na wyciągnięcie ręki. To zasługa m.in. opcji wysunięcia szafki do przodu. Rozwiązanie to docenią nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też starsi domownicy oraz dzieci.

Kolejnym przykładem mogą być wychylane równolegle okucia, zapewniające wygodne korzystanie i chowanie cięższego wyposażenia, jak choćby roboty kuchenne. Jak to działa?

    • Po otwarciu dolnej szafki przechowywany sprzęt wysuwa się do poziomu blat

u

  • Automatyczna blokada zabezpiecza przed samoczynnym opadaniem
  • Odblokowanie mechanizmu umożliwia schowanie okucia do wnętrza mebla

Warto przyjrzeć się też windom do blatów (najczęściej kuchennych), które regulują ich wysokość tak, by korzystanie z niego było komfortowe również na siedząco. Lista rozwiązań jest jednak dużo dłuższa – to m.in. pantografy, ułatwiające sięganie po ubrania, kosze na buty i odzież w garderobach, czy czujniki ruchu, które automatycznie zapalają światło w meblach i pomieszczeniach. Te proste rozwiązania poprawiają komfort wszystkich domowników, a osobom niepełnosprawnym w znacznym stopni ułatwiają codzienne funkcjonowanie.