Wygoda, funkcjonalność i swoboda ruchu na minimum przestrzeni? Przed takim wyzwaniem stajemy urządzając małą kuchnię. Oto przydatne rady, które sprawią, że kuchenna przestrzeń będzie pracowała lepiej.

Ograniczone możliwości aranżacji, oszczędność miejsca i maksimum funkcjonalności na minimum przestrzeni. Stworzenie kuchni ciasnej, ale własnej, to nie lada wyzwanie. Jak je podjąć? To prostsze, niż może się wydawać.

Problem pierwszy: goście i znajomi. W kuchni zawsze warto mieć coś na specjalną okazję, ale jak pomieścić wszystkie zapasy? Eksperci radzą, by dobrze przyjrzeć się szufladom. Te standardowe często nie są na tyle efektywne, by pozwolić wykorzystać każdy centymetr kuchennej zabudowy. Są jednak rozwiązania takie, jak system szuflad, który:

  • Zapewnia dużą pojemność i udźwig do 70 kg
  • Gwarantuje lekkie otwieranie i zamykanie w absolutnej ciszy
  • Ułatwia przechowywanie dzięki funkcjonalnym wkładom sortującym

Jedna duża, głęboka szuflada z mądrze zaplanowanymi przegródkami, może być o wiele lepszym rozwiązaniem, niż kilka ciasnych skrytek. Jeżeli o przegródkach mowa, to wart też szukać sortowników. Dlaczego? Bo pozwalają dowolnie regulować wielkość i kształt szufladowych przegródek. W ten sposób dopasujemy je dokładnie do rzeczy, które chcemy przechować na specjalne okazje. Do tego butelka wina z maksymalnie wykorzystującego przestrzeń wysuwnego cargo i gotowe.

W sytuacji, gdy nie mamy do czynienia z mieszkaniem miłośnika kulinariów, kilkadziesiąt centymetrów blatu na co dzień absolutnie wystarczy. Co w sytuacji, gdy najdzie nas ochota na większe gotowanie? Wtedy idealnym rozwiązaniem, które zapewni dodatkową przestrzeń będzie chowany blat kuchenny – wyciągany, jak szuflada lub otwierany po łuku. Rozwiązanie to nie zajmuje miejsca, zapewnia dodatkową przestrzeń roboczą, może także służyć jako stolik do kawy lub miejsce do pracy przy laptopie.

Warto pamiętać, że miejsce do wykorzystania znajduje się także powyżej poziomu oczu – dlatego szafki górne wciąż zyskują na popularności. Są pojemne, eleganckie, a przy tym wygodne w użytkowaniu. To głównie zasługa podnośników, które sprawiają, że ta przestrzeń pracuje lepiej. W zależności od oczekiwanego sposobu otwierania lub wybranego frontu, można wybierać z grona licznych rozwiązań:

    • Free flap – do większości wysokości i ciężarów kla

p

  • Free fold – do klap dwuczęściowych
  • Free up – otwiera front w linii prostej do góry
  • Free swing – do klap wychylanych ponad korpus meb

W małej kuchnie, gdzie łatwo zasłonić sobie główne źródło światła, rozwiązaniem wygodnym, a przy tym niebywale estetycznym jest oświetlenie LED. Może służyć do oświetlenia blatu roboczego (LED), co ułatwia wykonywanie prac precyzyjnych, ale także do doświetlania szuflad tzw. taśmami LED, które ułatwiają odnajdywanie poszukiwanych przedmiotów. Oświetlenie cokołu taśmą LED dodatkowo podniesie bezpieczeństwo i komfort ruchu w kuchni, a dopasowany do niej sterownik umożliwi w jednej chwili zmienić oświetlenia na bardziej nastrojowe.

W kawalerkach popularne są rozwiązania, które sprawiają, że zyskuje się poczucie przestrzeni. W myśl tej zasady usuwa się z widoku wszelkie bibeloty, a niepotrzebne sprzęty znikają z pola widzenia, by mieć wrażenie przestronności. A gdyby… zniknęła cała kuchnia? To możliwe dzięki systemowi przesuwnemu – nowoczesnemu okuciu, które pozwala zamknąć kuchnię za dodatkową parą drzwi. Te, gdy kuchnia ma być wykorzystana, rozsuwane są na boki i są wsuwane w przestrzeń między bocznymi panelami. Kuchnia ukryta na zawołanie – rozwiązanie szczególnie przydatne, gdy nie zdążyło się posprzątać przed wizytą znajomych!