Okucia meblowe, takie jak prowadnice, zawiasy czy podnośniki w dużej mierze decydują o tym, czy mebel można uznać za wygodny. Często niewidoczne gołym okiem, pracują niejako w tle – możemy nie zauważać, jak ważna rolę spełniają, dopóki mebel nie zacznie sprawiać kłopotów. W przypadku szuflad potrzebna może okazać się wymiana prowadnic. Jakie „objawy” mogą wskazywać na taką konieczność?

Prowadnice do mebli co musimy wiedzieć?

W przypadku prowadnic trudno mówić o żywotności okucia – przy zakupie nie otrzymamy informacji, że wytrzymają trzy lub pięć lat i po tym czasie należy je bezwzględnie wymienić. Kiedy mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości, możemy mówić jedynie o certyfikacie LGA – wtedy wiemy, że okucie powinno wytrzymać nawet 40 tys. cykli zamykania i otwierania. Trudno jednak sobie wyobrazić, że ktoś będzie kontrolował tę liczbę – stan prowadnic można poznać za pomocą… zmysłów. Których?

  • Słuch – jeśli w czasie otwierania szuflady wyraźnie słyszymy trzaski, piski lub szuranie, możemy być niemal pewni, że prowadnica wymaga wymiany.
  • Dotyk – ruch szuflady nie jest płynny? Wyczuwamy, że w pewnym momencie napotyka opór, zacina się? Prawdopodobnie winna jest właśnie prowadnica.
  • Wzrok – wadliwe działanie prowadnicy można dostrzec gołym okiem, kiedy da się zauważyć, że się obwiesi, wygnie, w szufladzie nie zgadzają się szczeliny.

Wymiana prowadnic w meblach

Zanim zdecydujemy się na wymianę prowadnic, musimy być pewni, że taka ingerencja w mebel jest konieczna. To zdecydowanie poważniejsza operacja niż np. wymiana zawiasa, którą możemy przeprowadzić samodzielnie – prawdopodobnie konieczna będzie pomoc fachowca, który będzie lepiej wiedział, jaki typ prowadnicy został wykorzystany w meblu. To na tyle specyficzne okucie, że musimy znać jego konkretny model, gdyż wymiana jest możliwa tylko na jego dokładny odpowiednik. W przeciwnym razie konieczne mogą okazać się zmiany w skrzynce mebla. Wtedy warto przyjrzeć się też udogodnieniom, które oferują nowoczesne prowadnice:

  • Hamulec siły zamykania
  • Mechanizm wspomagający otwieranie
  • Pełen lub częściowy wysuw

To, przez jaki czas będą nam służyć nawet najlepsze prowadnice, zależy też od odpowiedniego dbania o okucia. Nie należy zapominać o ich regularnym czyszczeniu – przecierać suchą szmatką widoczne elementy, które są wyjątkowo narażone na czynniki zewnętrzne. Można użyć do tego łagodnych środków czyszczących oraz wysuszyć je i natłuścić np. wazeliną techniczną. W przypadku szuflad kuchennych warto zdecydować się na prowadnice kryte, które z mebla czynią naturalną „barierę ochronną”.