Wraz z licznymi i istotnymi przeobrażeniami politycznymi, ekonomicznymi, obyczajowymi czy kulturowymi, którym ulega społeczeństwo, zmienia się jego podstawowa komórka – rodzina – zarówno w zakresie jej kształtu, jak i sposobu funkcjonowania.

Wraz z ich powszechnym występowaniem, coraz szerzej akceptowane są nowe, różnorodne style życia rodziny, często odległe od tradycyjnego jej modelu. Ma to wpływ na współczesny dom – ten zmienia się wraz z mieszkańcami i dopasowuje do ich potrzeb. Jest odpowiedzią na indywidualny styl życia.

Przestrzeń na miarę czasów

Analizując układy funkcjonalno-przestrzenne domów widzimy, jak zmieniały się na przestrzeni dziejów. Od układów otwartych, jednoprzestrzennych w starożytności do przestrzeni dzielonych na coraz to mniejsze komórki o przypisanej funkcji w XIX w.

We współczesnych wnętrzach spotykamy praktycznie wszystkie układy przestrzenne – od otwartych po całkowicie zamknięte, bo jak pisał Charles Jencks: „Tradycje architektoniczne nigdy nie umierają całkowicie. Zawsze istnieje możliwość odrodzenia się idei, nawet jeśli odradzają się w nieco zmienionej postaci”. Nie ma dzisiaj barier w kształtowaniu przestrzeni wnętrz. Ważne jest, aby wnętrze odzwierciedlało upodobania jego użytkownika, co procentuje odpowiednią jakością i komfortem zamieszkiwania.

Wspólna przestrzeń, wspólne potrzeby

W każdym wnętrzu jest przestrzeń, w którą wkraczają wszyscy domownicy czy też osoby z zewnątrz. Miejsce, gabaryty, dostępność takich ogólnodostępnych pomieszczeń określają sami mieszkańcy – to oni wyznaczają ich granice i funkcje, a to niewątpliwie wypływa z ich stylu życia, kultywowanych obyczajów, wartości, światopoglądu. Ilość funkcji takiej przestrzeni nie zależy na ogół od jej wielkości, lecz od rodzaju potrzeb jej użytkownika bądź użytkowników.

We współczesnych domach na ogół przestrzeń wspólną tworzy pokój dzienny połączony z kuchnią, holem, klatką schodową – czyli układ otwarty. Przedłużenie tej części często stanowi taras wraz z ogrodem. Aranżacji tych wspólnych przestrzeni powinniśmy poświęcić najwięcej czasu. Musi ona być przyjazna, wygodna, a przede wszystkim atrakcyjna dla wszystkich domowników, co na pewno wpłynie na jakość i ilość wspólnie spędzanego czasu.

Funkcjonalnie dla wszystkich

Interesującą cechą nowoczesnej części wspólnej jest jej wielofunkcyjność – wówczas wspólny wypoczynek oznacza też czas, kiedy w jednej przestrzeni każdy wypoczywa po swojemu: czyta, muzykuje, ogląda telewizję, a nawet gotuje lub prasuje. W pogoni za pracą, pieniędzmi bardzo ważne jest, aby wykorzystywać wolny czas na wzmacnianie więzi rodzinnych i zacieśnianie relacji przyjacielskich. Każda chwila spędzona razem z bliskimi czy wspólna aktywność są dziś bezcenne.

Umiejętność dostosowania

Aranżacja strefy wspólnej danej rodziny płynnie zmienia się również w czasie – tak, jak i sama rodzina. Inaczej wyglądać będzie w domu z małymi dziećmi, gdzie często przekształca się we wspólny plac zabaw starszych i młodszych domowników, inaczej parę lat później, kiedy aneks komputerowo-multimedialny być może skłoni nastolatków do opuszczenia swoich pokoi.

Dlatego dużą wagę w kształtowaniu wspólnych przestrzeni przykłada się do elementów wyposażenia, które w szybki i łatwy sposób pozwolą nam przearanżować pomieszczenie

Ruch w stronę zmiany

Wielofunkcyjne meble, mobilne przegrody i przesłony umożliwiają nam w łatwy sposób dopasować wnętrze do potrzeb jej użytkowników w danej chwili. To niezwykle ważne dla ludzi młodych, żyjących w nurcie nieustannie zmieniającej się rzeczywistości, do której muszą się szybko przystosować.

Nie można dzisiaj mówić o standardach, czy też powtarzalnych układach w kształtowaniu przestrzeni wspólnych w domach czy mieszkaniach. Każda rodzina jest inna, a dom jest zewnętrznym wyrazem jej unikatowości – zarówno jako całości, jak i każdego z jej członków.