Statystyczny Polak zmienia meble co 8 lat – tak wynika z danych Ogólnopolskiej Izby Producentów Mebli. I choć jeden komplet nie towarzyszy nam przez całe życie, chcemy, by możliwie długo sprawnie funkcjonował. Jak to osiągnąć? Wiele zależy od tego, czy stosujecie się do poniższych zasad.

Traktuj meble odpowiednio

No właśnie – odpowiednio, czyli jak? Okazuje się, że to nie tylko kwestia czyszczenia, ale i użytkowania. Musimy uważać m.in. na to, gdzie i jakie meble stawiamy Wybrane miejsce nie powinno być w zbyt dużym stopniu nasłonecznione – padające na meble promienie mogą w dłuższej perspektywie sprawiać, że te będą szybciej blaknąć, materiał będzie wysychał i pękał. Na co jeszcze zwrócić uwagę w trosce o te, jak się okazuje wrażliwe, elementy wyposażenia?

  • Uważaj na wahania temperatury – meble, szczególnie drewniane i skórzane, trzymaj z dala od kominka, kaloryfera, balkonu, który jest często otwierany
  • Kontroluj wilgoć – nadmiernie wysuszone powietrze grozi deformacją niektórych elementów mebla, skóra może stać się krucha i pękać. Z kolei drewno będzie „wciągało” wodę z podłogi
  • Nie stawiaj gorących naczyń – drewno może się z łatwością odbarwić, jeśli zapomnisz o odpowiednich podkładkach

Wymagające drewno, wrażliwa skóra

Meble drewniane wymagają szczególnej uwagi podczas czyszczenia – konieczne jest używanie czystych, suchych szmatek w połączeniu ze specjalnie przystosowanymi do nich preparatami.

Większe zabrudzenia pozwalają usunąć łagodne środki myjące (jak np. płyn do prania) na lekko wilgotnej szmatce – tu cały czas trzeba pamiętać o absorbcji wilgoci przez meble drewniane.

Wysoką wrażliwością w tej kwestii odznaczają się także meble skórzane – by nie wysychały i nie pękały, należy smarować je np. kremem stearynowym i regularnie przecierać miękką, wilgotną szmatką. Duże znaczenie ma tez odkurzanie – skóra na meblach, podobnie jak skóra człowieka, ma pory, które trzeba regularnie oczyszczać, by nadać meblom najlepszy wygląd.

Zadbaj o serce mebla

Jednak wygląd zewnętrzny to nie wszystko – sprawne funkcjonowanie mebla w dużej mierze zależy od tego, co niewidoczne gołym okiem. Co z tego, że kanapa będzie wyglądała dobrze, skoro będzie otwierała się i zamykała z trudem i w hałasie? Sercem każdego mebla są okucia i to one w największej mierze decydują o jego funkcjonalności – wykonują szereg zadań, których możemy nie być świadomi:

  • Dźwigają
  • Otwierają i zamykają
  • Podnoszą i opuszczają

Meble muszą być przygotowane do ciągłego i precyzyjnego ruchu – dlatego warto zdecydować się na wysokiej klasy okucia, które należy odpowiednio konserwować.

Wybierz do swoich mebli:

Jak? Zaczynając od podstaw: nie zapominać o nich przy czyszczeniu samych mebli. Funkcjonalność mebla obniża powstawanie korozji, czemu można zapobiec regularnie usuwając zabrudzenia. Do tego dochodzi odpowiedni dobór środków czyszczących – łagodnych, a nie tych o kwaśnym pH, którego źródłem jest np. zawarty w nich ocet.

Na koniec nie zapominajmy o wysuszeniu i odpowiednim natłuszczeniu okuć (szmatką z olejem bez żywic lub wazeliną techniczną). To sprawi, że dobrze pracującymi meblami i komfortową przestrzenią będziemy cieszyć się dużo dłużej.