Parapety – dwa najlepsze rodzaje

Wielu z nas chciałoby mieć w własnym domu porządne i trwałe wykończenia okien. Parapety (z ang. windowsills) są częściom dekoracji naszych okien. Tymczasem parapety coraz regularniej znajdują inne zastosowanie, np.jako miejsce na inne dekoracje lub rzeczy ozdobne. Kwiaty to na ogół wykorzystywany komponent ozdobny parapetów. Ważne jest również to, z czego wykonany jest parapet. Cc poniektórzy twierdzą, że parapety są zwieńczeniem okna i detalem zabezpieczającym ściany domu. W tej kwestii musimy przyznać im absolutną rację. Stąd też tworzywo z którego jest zrobiony parapet wcale nie jest bez znaczenia. Dobry parapet winien być porządny, porządny oraz stylowy.

1. Parapety z drewna.
Naturalne uzupełnienie domów, które zostały wybudowane z drewnianych bali oraz z wykończeniami z drewnianej oblicówki. W połączeniu z oknem i ścianą budują wymowną oraz dopasowaną przestrzeń. Ten rodzaj parapetu ma nie przyciągać uwagi domowników. Ma odzwierciedlać głębię ściany, a w połączeniu z oknem subtelnie ją uwydatniać. Wykonane z drewna windowsills idealnie wyglądają także z naturalnymi materiałami, takimi jak na przykład cegły lub kamienie. Nieraz natrafia się wykonane z drewna parapety w kompozycji z tynkowaną ścianką, jakiej dopisuje nie tylko swoistego ciepła wszak dodatkowo charakteru. Drewniane parapety są czasem też dopełnieniem drewnianych okien oraz innych drewnianych elementów, np. podbitek, fragmentów wykończeniowych ścian. Stosując drewniane parapety trzeba uważać na cechy drewna. Mocno reaguje ono bowiem na czynniki atmosferyczne, co owocuje pękaniem i przebarwieniami drewna.

143160
2. Parapet wykonany z kamienia.
Pomysł godny każdego gustownego budynku. Wykwintne udekorowanie okna wykonane z kamienia sztucznego lub naturalnego. Szlifowane parapety wykonane z kamienia są ukazaniem prestiżu i wytworności. Ładnie wyglądają w domach prostych inspirowanych budownictwem starych dworków. Dobrze wyglądają w połączeniu z kamiennymi cokołami lub wykonanymi z kamieni wykończeniami ścian. Kamienie naturalne, które na ogół wykorzystywane są do robienia parapetów z kamienia to: granit, bazalt, sjenit, łupek lub też piaskowiec. Parapety nie powinny być wytwarzane z marmuru, gdyż struktura tego kamienia jest chropowata. Kamienne parapety są najwytrzymalsze i najbardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Parapety wykonane z kamienia są różnorodnej barwie, odcieniu i fakturze.

kamienne-parapety
Powyżej opisaliśmy jedynie dwa z wielu rodzajów. Producenci windowsills prześcigają się coraz to nowsze wzory parapetów oraz w technikach wykonania tych elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Przeglądając neta znaleźć da się wiele przeróżnych ofert, aczkolwiek warto czasami poszukać czegoś, co rzeczywiście do perfekcji przypasuje do naszego domu lub mieszkania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *