Kompozycje kwiatowe

Istnieją kwiaty pnące, płożące, niskopienne ale również wysokopienne. Niektóre z nich tworzą przepiękne kaskady, a jeszcze inne barwne kobierce i skalniaczki. Gdy odpowiednio dobierzemy odpowiednie rodzaje kwiatów stworzymy barwną krainę w naszym ogrodzie, zniwelujemy smutek i wprowadzimy do niego radość i ciepło.

kwiatki

Przy tak ogromnej ilości różnorodnych gatunków kwiatów ciężko jest podjąć decyzję, jakie należy wybrać by stworzyć kompozycje kwiatowe w swoim ogródku. Pytania jakie powinniśmy sobie zadać zanim zabierzemy się do działania to: jak chcemy urządzić nasz ogród? Wolimy barwne ściany pąków czy też delikatne akcenty kolorystyczne wśród zieleni? Czy ma być to na jakiś konkretny czas, np. wakacje, kiedy to spędzamy więcej czasu w ogrodzie i chcemy by wyglądał bardziej efektownie?  Dla każdej pory roku mamy dla was rozwiązania. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kompozycje kwiatowe – cztery pory roku.

Poszczególne kwiaty kwitną jak wiemy sezonowo. Można zatem zaplanować ich sadzenie tak, by każda pora roku w naszym ogrodzie mieniła się ich kolorami.  Jak to zrobić? Należy pomiędzy roślinami kwitnącymi wiosną posadzić te, które zakwitną dopiero latem. Natomiast, gdy wiosenne cebulki po przekwitnięciu wykopiemy, posiejmy w ich miejsce jesienne kwiaty. Proponujemy zaplanować sobie taką całoroczną kompozycję kwiatową w ogrodzie na czas jesienny. Dlaczego? Bo wówczas do ziemi wsadzamy większość cebulek. Zobaczmy jakie kwiaty są cenione w poszczególnych porach roku:

1. Kwiaty kwitnące wiosną

Te już pierwsze pojawiają się gdy na ziemi w naszym ogrodzie leży jeszcze śnieg. Ostatnie zaś pojawiają się aż do późnego lata. Istnieją gatunki dwuletnie takie jak: bratki, stokrotki,niezapominajki. Pięknie kwitną także kwiaty cebulowe: przebiśniegi, tulipany, krokusy, narcyzy czy też kosaćce. Do rodzaju bylin kwitnących wiosną należą natomiast: sasanka, bergenia, miłek wiosenny.  Wszystkie te piękne kwiaty mogą rosnąć zarówno w grupach, tworząc rabatki, ale też ciekawym rozwiązaniem jest wkomponowanie ich w zieleniejący się wiosną ogród. Porady: konwalie cudownie wyglądają wychylone zza paproci, a krokusy spod iglaków.

2. Kwiaty kwitnące latem

Tą grupę opiszemy miej szczegółowo chociaż mamy tu największy wybór kwiatów. Genialnym połączeniem na pergolach są różnokolorowe róże konkurujące z liliowcami. Wygląda to bajecznie i jest dość często spotykane rozwiązanie. Na ogrodzie możemy dostrzec również kwitnące bodziszki, goździki pierzaste, ostróżki ogrodowe, rudbekie, cynie, lobelie, dalie czy też nagietki. Wszystkie te można komponować w przepiękne mieszanki. Kolorystycznie również nie ma ograniczeń. Wedle uznania możemy dobierać galę barw jaka ozdobi nasz ogród latem. Same gatunki letnich kwiatów moglibyśmy wymieniać w nieskończoność. Porady: warto pobawić się w kompozycje na skalniakach (szczególnie gdy mamy możliwość utworzenia jakiejś górki czy nasypu w naszym ogrodzie), a późniejszym latem zacząć myśleć o kwiatach jesiennych, o których mowa poniżej.

3. Kwiaty kwitnące jesienią

Ciężko tu powiedzieć coś nowego, gdyż do września, a nawet października na rabatach spotkamy jeszcze wiele kwiatów letnich. Jednakże nie oznacza o, że w ogrodzie nie ma nic do roboty. Pamiętajmy, że spadające z drzew, kolorowe liście mogą być piękną dekoracją naszego ogrodu, dlatego zastanówmy się gdzie je zostawić podczas jesiennych porządków. W przypadku, gdy wiosną nie wsadziliśmy do ziemi cebulek, teraz możemy w sklepie kupić gotowe sadzonki. W głównej mierze polecamy: astry, chryzantemy, wrzosy i złocienie, które bardzo ładnie prezentują się w barwach jesienno – letnich.

4. Kwiaty kwitnące zimą

Zima to taki okres w roku, kiedy nie mamy zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o kwiaty ogrodowe. Jednakże jeśli chcemy, by nasz ogród posiadał zimą jakikolwiek wdzięk, to zasadźmy zimozielone pnącza i krzewy. Bardzo ładnie prezentują się one na tle śniegu. Możemy wybrać np. berberys, który w białej porze roku oprócz błyszczących listków ma także owoce. Porady: warto zimą chronić niektóre nasze kwiaty przed mrozem, np krzewy róż, które można obłożyć korą i odpowiedni przygotować na przetrwanie zimowych mrozów.

To tyle chcieliśmy wam dzisiaj pokazać jeśli chodzi o kwiaty. Będziemy kontynuować nasz temat jakim jest: kompozycje kwiatowe w kolejnych artykułach. Serdecznie już teraz zapraszamy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *