aranzacja-salonu-czerwony-dywan
Dywany i wykładziny

Jaki dywan wybrać do salonu?

0 614

Dobrze dopasowany do otoczenia dywan potrafi z mało przytulnego pomieszczenia uczynić bardzo elegancki i przyjazny pokój. W drugą stronę: gdy źle dobierzemy dywan do otoczenia, odbierze on cały urok nawet najciekawszemu salonowi. Dlatego warto dobrze przemyśleć kilka spraw zanim się wybierze dywan do pomieszczenia, w którym dość często się przebywa (głównie z gośćmi). Poniżej przedstawimy kilka ciekawych punktów, którymi można się kierować podczas wyboru.

dywan-do-salonu

Zaczynamy zatem od:

1. Kolor

Dopasowanie odpowiedniego koloru to tak naprawdę nie łatwe zadanie. Jest tak głównie dlatego, iż każdy ma własne poglądy na ten temat. Jedni projektanci apelują, by zwracać uwagę na kolor ścian w pomieszczeniu, w którym będziemy kłaść dywan. W tym przypadku dobierany kolor dywanu powinien w jakiś sposób kontrastować z odcieniem znajdującym się na ścianach. Problem pojawia się jednak gdy ktoś ma niejednolite kolory lub fascynuje go abstrakcja. Zajmijmy się przykładami. Do jasnozielonych czy też jasnoniebieskich ścian warto wybrać kolor dywanu w mocniejszych, kontrastowych odcieniach. Natomiast niektórzy projektanci zalecają inne rozwiązanie. Twierdzą oni bowiem, że przy opcji jaką jest kolor, osoby powinny korzystać z tej samej gamy kolorów, np. do pomarańczowych ścian dobieramy czerwony lub też żółty kolor dywanu. O czym warto pamiętać w tym punkcie jest to, że którąkolwiek opcję wybierzemy musimy pamiętać, by dywan utrzymywał równowagę kolorystyczną w naszym pomieszczeniu.

2. Rozmiar

Również rozmiar ma ogromny wpływ na wygląd całościowy salonu. Zapytacie: dlaczego? Bowiem dzięki rozmiarowi możecie przecież optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze, np. stosując małe dywany w dużym pokoju wyodrębniamy jego podział, tworząc przy tym jakiś azylowy kącik.  W przypadku gdy chcemy zwiększyć małe pomieszczenie powinniśmy zdecydować się na duży, monochromatyczny i jasny dywan. Uwaga: należy pamiętać aby dywan nie zakrywał całej podłogi.

3. Materiał

Materiał to kolejny element, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie dywanu. Pewnymi materiałami jest: naturalna wełna czy też len – gwarantują trwałość i miękkość. Ich wadą jest jednak to, że są ciężkie do czyszczenia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest natomiast zakup dywanu  wykonanego z włókien syntetycznych. Produkty te są bardzo trwałe, łatwe w pielęgnacji, odporne na plamy, przebarwienia i działanie promieni słonecznych.

4. Funkcjonalność

Dywan, który ma znaleźć się w naszym pomieszczeniu powinien być również funkcjonalny. Ważne jest tutaj to, w jakim pomieszczeniu go umieścimy. Jeśli jest to salon czy też jadalnia (miejsce reprezentacyjne, narażone na częste zabrudzenia) dywan powinien być odporny na plamy i przede wszystkim dobry jakościowo. Adekwatnie do tych cech powinien być sprężysty i elegancki. Jeżeli pomieszczeniem jest sypialnia, to w tym przypadku dywan powinien być puszysty i miękki, a także dający poczucie ciepła i komfortu. W pokoju dziecięcym zastosujemy dywan odporny na zaplamienia, lecz miękki, gdyż dziecko przy codziennych zabawach często na nim przesiaduje. Przedpokój to ostatnie miejsce, w którym najlepiej sprawują się dywany odporne na ścieranie, łatwe do czyszczenia i w ciemnych kolorach, gdyż jest to miejsce bardzo często eksploatowane.

5. Fason i styl

Ten punk odnosi się głównie do naszych własnych upodobań, jednak należy pamiętać też o tym: w jakim stylu jest urządzone nasze pomieszczenie. Dla osób ceniących sobie nowoczesny design mieszkania, chcących nieco dodać życia w pomieszczeniu, styliści przygotowali szeroką propozycję dywanów w intensywnych, mocnych barwach, do których należą: błękit, żółć, róż czy też krwista czerwień.  Dla właścicieli, którzy cenią sobie prostotę i przestronność polecane są delikatne wzory geometryczne i monochromatyczność.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pomoże wam wybrać wasz wymarzony dywan.

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Losowe Porady:

Twój dywan ma wgniecenia po meblach lub krzesłach? Wystarczy położyć w miejscu wgnieceń kostki lodu - gdy wgniecenia znikną, musisz szybko zabrać kostki z podłogi.

invisible shower drain

porady domowe dla kobiet

Jeżeli często gotujesz, a olej pryska po Twoim ciele oraz całej kuchni wystarczy podczas smażenia, na początku dodać odrobinę soli.
dywany do salonu

Przydatne informacje o malowaniu:

Zanim zaczeniesz bawić się w malarza i sam sprubujesz odnowić swój dom poznaj kilka podstawowych trików, które ułatwią nam tę czynność:

  1. wałek do malowania oczyszć przy pomocy rolki do ubrań. Ściągnie on z niego drobiny kurzu, nitki co może być przyczyną zabrudzeń na ścianie
  2. korytko do farby wypełnij folią aluminiową dzięki temu nie będziesz musiał go szorować. Po skończonym malowaniu zdejmij folię i wyrzuć.
  3. Aby ułatwić sobie malowanie wykorzystaj plastikową butlę z płynu do spryskiwacza czy też mleka. Są one szersze od puszki co znacznie ułatwi nam nabieranie farby, natomiast góra gdzie znajdowała się zakretka idealnie nada się jako uchwyt na pędzel.
  4. nanieś wazelinę na drobne elementy, których nie jesteś w stanie zabezpieczyć przed pomalowaniem np. śrubki, uchwyty. Nawet jeśli zostaną one pomalowane, po wyschnięciu bardzo łtwo je wyczyścisz http://retta.pl/meble-na-wymiar/

Korzystaj tylko ze sprawdzonych producentów farb oraz produktów gruntujących. Polecamy farby kabe. Kabe to nie tylko farby, producent dostarcza różnego typu materiały budowlane takie jak: tynki, kleje, sprzątanie szkól zator

Godni Polecenia Architekci:

Chcesz znaleźć się w tym gronie, koniecznie skontaktuj się z naszą redakcją, przedstaw wykonane przez Ciebie projekty a my zdecydujemy czy warto Cię polecić.

Recent Comments