JAK UŁOŻYĆ KOSTKĘ BRUKOWĄ

kostka brukowa

Kostka brukowa jest dostępna w różnych kształtach, kolorach, wielkościach i o różnych grubościach. Cieńszą kostkę można ułożyć na tarasach, chodnikach i małych placach, gdzie nie będą jeździć samochody, będą tam tylko poruszać się ludzie pieszo. Natomiast grubszą kostkę należy układać na podjazdach do garażu i wszędzie tam gdzie będą poruszać się auta.

Pierwsza czynność jaką musimy wykonać to wytyczenie terenu. Do tego będą na potrzebne paliki i sznurek. Należy pamiętać, że powierzchnię należy rozplanować tak by było jak mniej cięcia kostki i odpadów.

Następnie zaczynają się prace wykopowe. Trzeba usunąć ziemię, aby odpowiednio przygotować podłoże, warto też zachować odpowiedni spadek by woda mogła swobodnie spływać w wyznaczone miejsce. Krawężniki obstawiamy w cienkiej warstwie betonu, a dno wysypujemy odpowiednimi warstwami tłuczeń, kamień, żwir i ubijamy ubijakiem lub zagęszczarką mechaniczną. Po wypoziomowaniu terenu należy nadsypać warstwę podsypki piaskowej i również ubić.

Na tak przygotowanym terenie możemy układać kostkę. Ważne by podczas prac nie chodzić wypoziomowanej nawierzchni. Na początku układamy kostki, które mieszczą nam się w całości a na końcu będziemy docinać i uzupełniać braki. Podczas układania należy sprawdzać poziomica, czy kostka równo leży, czy jest dobrze położona.

Po ułożeniu całej zaplanowanej powierzchni wszystko ubijamy i sypiemy drobnym pisakiem, by wypełnić szczeliny pomiędzy kostkami. Piasek ten trzeba zamiatać i wmiatać w szczeliny a następnie polać wodą i pozostawić by osiadł. Dla uzyskania odpowiedniego efektu czynność należy powtórzyć kilkakrotnie, by piasek całkowicie wypełnił wolne przestrzenie. Tylko wtedy mamy pewność, że elementy się dokładnie ustabilizują.

płyty betonowe
płyty betonowe

kostka brukowa drewbet
kostka brukowa drewbet

kostaka ogrodowa
kostka ogrodowa

 

Warto pomyśleć także nad impregnacją ułożonej kostki brukowej, po to by zabezpieczyć ją przed zabrudzeniami i niekorzystnym działaniem wody.

Życzymy powodzenia wszystkim układającym kostkę, by ułożone powierzchnie cieszyły oko każdego Klienta, gościa i przechodnia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *