Aranżacja kuchni – wyspa

aranzacja kuchni

Aranżacja wnętrz w mieszkaniu wymaga dobrego rozplanowania. Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń, dlatego warto jest ją praktycznie urządzić. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest właśnie wyspa. Obecnie uznawana jako funkcjonalna aranżacja, ale również jako nowoczesny element dekoracyjny.

Wyspa kuchenna jest rodzajem wolnostojącej szafki kuchennej z blatem służąca jako dodatkowe miejsce do przyrządzania, gotowania czy nawet podawania. Umożliwia organizowanie pracy dla kilku osób ze względu na dostęp do niej ze wszystkich stron. W zależności od potrzeb domowników, wyspa spełnia różne funkcje. Przeznaczona jest zarówno do kuchni otwartych jak i zamkniętych, jednakże w drugim przypadku należy pamiętać o minimalnych wymiarach. Nie powinna w żaden sposób utrudniać korzystania z kuchni ani zakłócać komunikacji między nią a innymi pomieszczeniami. W zależności od ilości posiadanego miejsca wybieramy jaką funkcję będzie pełnić.

Rodzaje wysp kuchennych

Wyróżniamy kilka rodzajów wysp w kuchni. Jednym z nich jest wyspa – blat, która nie jest specjalnie duża, może mieć tylko 1 m2. Służyć ma jako dodatkowy blat, na którym np. można przyrządzić posiłki. Drugi rodzaj to wyspa barowa, która charakteryzuje się zabudowana górą. Górny stelaż mogą zajmować stojaki na alkohol oraz ozdobnie zawieszone kieliszki. Ponadto można wyposażenie ją w chłodziarkę do napoi. Zazwyczaj jest długo oraz wąska, dodatkowo oddziela salon od kuchni. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wsypa z dodatkową funkcją do zmywania lub gotowania. Wbudowuje się w taką wyspę płytę grzewczą, piekarnik albo zlewozmywak. Najlepiej sprawdzi się wielofunkcyjna wyspa z wbudowanym zlewem, z wmontowaną płytą grzewczą.  Można także przy niej przygotowywać posiłki jak i usiąść. Jednak musimy liczyć się z tym, że takie rozwiązanie wymaga dość dużej kuchni.

Wyspa w kuchni otwartej i zamkniętej

W przypadku kuchni otwartej minimalna odległość wyspy od szafek powinna wynosić minimum 80 cm. Ważną zasadą jest, o której nie można zapominać, że wyspa kuchenna musi być skonstruowana by pasowała zarówno do jednego jak i do drugiego pomieszczenia. Dotyczy to zarówno samych szafek jak i blatu.

Wyspa w kuchni zamkniętej daje ładny efekt oraz jest praktyczna tylko wtedy kiedy jest odpowiednio duża ponieważ ustawienie wyspy w zbyt małej spowoduje że poruszanie się po kuchni będzie mało komfortowe. Dlatego, żeby zaaranżować wyspę powinniśmy mieć przynajmniej 15 m² do dyspozycji, a najlepiej minimum 25 m². Najmniejsza i najskromniej wyposażona wyspa zajmie około metra kwadratowego. Do tego musimy doliczyć wolną przestrzeń wokół niej. Do najbliższych szafek nie może być bliżej, niż 90 cm, ale bezpieczniej jest zachować odległość 100 – 120 cm. Odległość do stołu powinna być jeszcze większa, bo blisko półtora metra.

Zalety wyspy w kuchni

Główną zaletą wyspy są dodatkowe szafki na przechowywanie wszelakich małych urządzeń, naczyń czy innych przedmiotów potrzebnych w naszej kuchni oraz dodatkowy blat do przygotowywania posiłków. Istotną zaletą jest swobodny kontakt z osobami znajdującymi się w pozostałej części pomieszczenia jak i miejsce na wspólne przyrządzanie potraw. Poza tym, decydując się na wyspę kuchenną, można wykorzystać ją jako stół. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu kuchnia zyskuje miejsce na spożywanie rodzinnych posiłków. Nie sposób pominąć stwierdzenia, że wyspa nadaje kuchni walorów estetycznych, jednocześnie podkreślając nowoczesność tego pomieszczenia.

Kuchnia w stylu wyspa

kuchnie z wyspą

projekt kuchni – wyspa

wyspa do dużej kuchni

Wady wyspy w kuchni

Wyspa kuchenna ma jednak kilka wad. Przede wszystkim zajmuje sporo miejsca na podłodze tym samym zmniejszając powierzchnię do poruszania się. W związku z tym, aby się na nią zdecydować należy posiadać dość dużą kuchnię. W małym pomieszczeniu wyspa ograniczy swobodę własnych ruchów. Kuchnia straci wtedy na funkcjonalności. Jeśli wyspa kuchenna jest bardzo wyrazista i dekoracyjna, skupia uwagę tym samym  umniejszając efekt pozostałej części kuchni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *