Łazienka jaka farba do malowania
Farby

Jaką farbę wybrać do malowania łazienki

0 169

W każdym domu istnieją miejsca szczególnie narażone na wilgoć oraz kontakt z wodą. Do takich pomieszczeń zaliczamy: pralnie, toaletę, kuchnię i przede wszystkim łazienkę. Miejsca te były wyposażane w ceramiczne okładziny ścienne, płytki jednak aby miejsce takie było przytulne część pomieszczenia maluje się farbą.
W tym miejscu rodzi się pytanie jaką farbę wybrać, aby ta była w pełni odporna na wilgoć, różnice temperatur, inne czynniki.

Każda firma zajmująca się produkcją farb, posiada swoje receptury i składniki, które pozwolą ją odróżnić od innych produktów, co za tym idzie ma ona inne właściwości ochronne. Na jaki typ farby się zdecydować i jaki kolor wybrać  to pytania, które zadaje sobie każdy kto remontuje, lub buduje łazienkę.

Nasi specjaliści polecają farby firmy Dekoral. Dla czego akurat ta firma? Jej produkty to gwarancja wytrzymałości ( jest farbą oddychającą) posiada bardzo dużą gamę kolorów. Akrylit firmy Dekoral można szorować gdyż jest odporny na zmywanie. Co do samej marki nie trzeba o niej pisać. Jest znaną i cenioną firmą z wyrobioną renomą. Jej produkty zmniejszają liczbę grzybów oraz bakterii – wszystko tylko po to abyś czuł się zdrowy.

Dekoral akrylit biały

Dla czego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie ścian w łazience przed malowaniem?

Musisz pamiętać, że ściany na których nałożony jest tynk oraz dodatkowo położona jest warstwa farby posiadają swoją porowatość. Co powoduje, że ściana może “oddychać”. Bardzo ważnym elementem jest fakt, że ściany w chłodne oraz wilgotne  dni powinny gromadzić parę wodną znajdującą się w pomieszczeniu, natomiast w suche oraz ciepłe powinny oddawać ją do pomieszczenia, co tworzy odpowiedni mikroklimat.

Ściany, które zbyt szybko oraz intensywnie wchłaniają wilgoć zwiększają ryzyko na powstanie pleśni czy też zagrzybienia. Wszystkiemu winny jest nadmiar pary w pomieszczeniu, który skrapla się na ścianach – gdy dodamy do tego wysoką temperaturę panującą w pomieszczeniu stworzymy idealny mikroklimat, który przyczynia się do tworzenia pleśni.

Etap pierwszy: przygotowanie ściany do malowania:

Pamiętaj o bardzo dokładnym oczyszczeniu podłoża, na które będzie nakładana farba. Pozbądź się wszystkich zabrudzeń mowa tutaj o kurzu, jak również tłustych powierzchniach, możesz to zrobić z użyciem wody i środka czyszczącego. Jeśli na ścianach widoczny był grzyb, trzeba włożyć trochę więcej wysiłku na początku usuń warstwę starej farby, zaopatrz się w środek przeciwgrzybiczny np. Ache i oczyść to miejsce szczotką.

Po wysuszeniu ściany, wyrównujemy wszelkie nierówności przy użyciu gładzi gipsowej lub specjalnej masy szpachlowej. Nałożoną warstwę dodatkowo wygładzamy: idealnie do tego nadaje się papier ścierny (drobnoziarnisty). Na koniec usuwamy powstałe zabrudzenia o których wspomnieliśmy kilka linijek wyżej tj. pyłki oraz kurz (sprawdź szczególnie narożniki ścian).

Etap drugi: nakładamy grunt

Gdy ściana jest wyrównana, wysuszona oraz odpowiednio wyczyszczona przechodzimy do jej zagruntowania. Jest to bardzo ważne, chyba że lubisz mieć na ścianach przebarwienia oraz plamy. Kolejne pytanie jakie się nasuwa to czym gruntować naszą ścianę? Jeżeli kupiliśmy już farbę do malowania, powinniśmy stosować grunt tej samej firmy. Producenci dostarczają nam dużą liczbę gotowych preparatów gruntujących. Po skończonym gruntowaniu, mamy chwilę przerwy musimy ścianie dać porządnie wyschnąć.

Ostatni etap:  nałożenie farby

Pamiętaj decydując się na farbę, że będzie ona w pomieszczeniu narażonym na wilgoć. Dla tego też powinna być odporna na zmywanie oraz odpowiednio zabezpieczona przed działaniem pleśni.

 

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Losowe Porady:

Twój dywan ma wgniecenia po meblach lub krzesłach? Wystarczy położyć w miejscu wgnieceń kostki lodu - gdy wgniecenia znikną, musisz szybko zabrać kostki z podłogi.

porady domowe dla kobiet

Jeżeli często gotujesz, a olej pryska po Twoim ciele oraz całej kuchni wystarczy podczas smażenia, na początku dodać odrobinę soli.

Przydatne informacje o malowaniu:

Zanim zaczeniesz bawić się w malarza i sam sprubujesz odnowić swój dom poznaj kilka podstawowych trików, które ułatwią nam tę czynność:

  1. wałek do malowania oczyszć przy pomocy rolki do ubrań. Ściągnie on z niego drobiny kurzu, nitki co może być przyczyną zabrudzeń na ścianie
  2. korytko do farby wypełnij folią aluminiową dzięki temu nie będziesz musiał go szorować. Po skończonym malowaniu zdejmij folię i wyrzuć.
  3. Aby ułatwić sobie malowanie wykorzystaj plastikową butlę z płynu do spryskiwacza czy też mleka. Są one szersze od puszki co znacznie ułatwi nam nabieranie farby, natomiast góra gdzie znajdowała się zakretka idealnie nada się jako uchwyt na pędzel.
  4. nanieś wazelinę na drobne elementy, których nie jesteś w stanie zabezpieczyć przed pomalowaniem np. śrubki, uchwyty. Nawet jeśli zostaną one pomalowane, po wyschnięciu bardzo łtwo je wyczyścisz

Korzystaj tylko ze sprawdzonych producentów farb oraz produktów gruntujących. Polecamy farby kabe. Kabe to nie tylko farby, producent dostarcza różnego typu materiały budowlane takie jak: tynki, kleje,

Godni Polecenia Architekci:

Chcesz znaleźć się w tym gronie, koniecznie skontaktuj się z naszą redakcją, przedstaw wykonane przez Ciebie projekty a my zdecydujemy czy warto Cię polecić.

Recent Comments